Domácnost

Bílá nebo barevná? jak vymalovat byt?

By: Brett and Sue Coulstock

Malování bytu sebou přináší vždy celou řadu nezodpovězených otázek. Hlavní z nich je, jestli to zvládneme a jaké barvy do kterých místností zakoupit? Existuje nějaké pravidlo nebo řád? Musíme se držet osvědčených rad nebo záleží pouze na nás? Pamatujte si, že do výběru barev vám nikdo nemá co mluvit.

Každý z nás je jiný a preferuje zcela odlišné odstíny. Někdo se bude cítit příjemněji v místnosti plných agresivnějších červených tónů a někdo dá přednost standardně neutrální bílé. Pak je zde však skupina lidí, kteří si nechají poradit podle osvědčených rad a aktuálních trendů. mezi takové lidi patříte určitě i vy, jelikož hledáte informace na internetu. Ať už máte důvody k vymalování celého bytu jakékoliv, počítejte s několikahodinovým stěhováním, zakrýváním a zalepováním nábytku, tedy za předpokladu, že jste se nenastěhovali do nového, kde ještě není ani koberec.

Máme si ponechat zdi bílé nebo barevné

To je asi nejzákladnější problém všech, co se rozhodli vymalovat byt. V této otázce si musíte odpovědět naprosto sami. Záleží pouze na vás, jestli máte zájem o bílou nebo barevnou stěnu. My vám poradíme, jak postupovat, pokud vás láká spíše barevná možnost malby. Jak tedy postupovat? Máte dvě možnosti:

  1. Zakupte si tónovací přípravky a namíchejte si odstín dané barvy podle svého uvážení. Pigmenty se vyrábějí v základních barvách. Podle vašich požadavků si můžete vytvořit lehký nádech nebo plnější tmavší odstín. Také se můžete rozhodnout pro unikátní experiment a některé z pigmentu smísit, vytvoříte si tak originální odstín. Dávejte si však pozor, abyste si namíchali dostatek barvy, domíchat pak takto vytvořený odstín znovu je zcela nemožné.
  2. Mnohem jednodušší možnost se skrývá ve využití služeb kolorovacího centra, kde naleznete stovky nejrůznějších odstínů od nejsvětlejších až po nejtmavší pastelové. Stejně tak se nemusíte obávat toho, že by vám barva nevystačila, podle unikátního kódu je možné barvu kdykoliv domíchat.

Barevné je moderní, ale pozor na techniku

Barevné stěny a nejrůznější geometrické obrazce jsou v dnešní době velmi populární. Neexistuje snad jediná barva, která by nezdobila něčí pokoj. Lidé jsou v této oblasti rekonstrukce odvážní a pokoušejí se své pokoje malovat sami bez objednaných profesionálů. Úspora peněz je lákavým bonusem, jen si dejte pozor na některé skutečnosti. Stěna by měla být pře malováním vyspravená a také zbavená nečistot. Nejvíce mastnoty naleznete samozřejmě v kuchyni, zde doporučujeme seškrábat i původní nátěr.

Zasádrujte, popřípadě zakytujte všechny nerovnosti, díry. Také nezapomeňte oklepat nebo seškrábnout místa s jasně narušeným povrchem omítky. Pokud je vaším favoritem tmavší barva, tolik ji neřeďte. Světlejší barvy mají mnohem větší kryvost, což se o tmavých barvách říci nedá. V případě, že ji více naředíte, zůstanou vám na stěně viditelné tahy štětcem nebo válečkem.

Moderní bílá není standard

Také se ztrácíte v početném množství bílých barev se specifickými přízvisky Polar, Standard, Plus nebo Profi? Za žádných okolností nekoukejte na cenu. Možná je lákavé koupit 15 kg kbelík bílé barvy Standard za 199Kč, ovšem nikdy se nedočkáte té sněhové bílé s parádní kryvostí. Standard je vhodný tak do garáže nebo na první nátěr nově vyštukovaného pokoje. Při malování barvami se snažte celý byt sladit do podobného konceptu, vyvarujte se klasické chyby, že každá místnost bude jinak barevná – takový cirkus nemáte zapotřebí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist