Domácnost, Featured

Dokážete správně sladit barvy? My ano

By: Capture Queen

Při návrhu interiéru se především hledí na správnost užití barev dle psychologického vnímání jednotlivých odstínů. Už dávno jsou pryč doby, kdy se každá místnost pyšnila svou dominantní barvou a celkový koncept domova se nedal s přesností zařadit. Moderní trendy jasně poukazují na to, že sladění barev v místnostech navzájem spolupracují a zbytečně se nepřekřikují. Barvy jsou zkrátka mnohem důležitější při vytváření příjemné atmosféry než je to u nábytku nebo designu bytových doplňků.

Použití barev sebou přináší neuvěřitelné množství variant, proto se zde lidé v názorech hodně různí. Sice existuje celá řada doporučení, nauka o teplých a studených odstínech a vhodné kombinaci těchto odstínů. Musíme však připomenout, že jde stále jen o doporučení a každý člověk je ve své podstatě jiný. Někdo se cítí dobře večer a někdo ráno. Někomu se líbí deštivé počasí a tomu dalšímu slunečné. Barvy však umí i opticky zmenšovat nebo zvětšovat pokoj. Pojďme se tedy podívat jak to s nimi je doopravdy.

Základní pravidla pro použití barev

Nikdy nesázejte na barvy, které vycházejí z nejnovějších trendů. Vždy se držte pravidla celistvosti a každou místnost až na dětský pokoj se snažte sladit do jednoho konceptu. Největší plochy stěn, stropů, nábytku by si měly zachovat barevnou neutrálnost nebo u nich volte spíše krémovější světlejší odstíny. Výraznější a tmavší odstíny volíme jako součást dekorace nebo menších ploch. Tmavé barvy totiž rapidně ubírají světlo a zároveň celou místnost opticky zmenšují.

Určitých změn si povšimneme i v technice použití. Tmavé barvy ve svislých nebo vodorovných plochách působí taktéž odlišně. Pokud nechcete daný prostor místnosti zmenšovat, vyvarujte se tmavého svislého nábytku. Neměl by na sebe svou barvou poutat pozornost. Naopak nápadnější barvou mohou být obdařené předměty nebo nábytek určený k odpočinku jako je židle, křeslo či gauč. Především pak se naučte s barvou šetřit a nepoužívat jich více jak maximálně tři.

Zapomeňte na módní trendy

Každý rok se nese v duchu nějaké barvy popřípadě vzory. Na první pohled se může zdát, že jde o jasného favorita do vašich pokojů. Pohovka v tyrkysové barvě s květovaným vzorem. Věřte, že tento trend zanikne stejně rychle jako vzniknul, proto vsaďte na z dlouhodobého hlediska životnější elegantní odstín přírodních barev. Na stěnách se nejčastěji objevují teplé přírodní barvy odstínu žluté, červené, oranžové, ale nezapomíná se ani na oblohu nebo trávu či zemi v barvách modrá, zelená, hnědá. Pokuste si vybrat barvu, která se vám líbí nejvíce a pokuste se ji zakomponovat i do nábytku, podlahy, bytových doplňků, záclon, závěsů atd.

Pracujte s barvami, jako by byly živé

Přesně tak, barva dokáže nahradit chybějící slunce stejně tak zkrotit příliš temperamentní dítě. Každá z barev má odlišné vlastnosti na lidský mozek. Představte si svou pracovnu v syté barvě bordó a pak v lehkém odstínu šedi. Bordó bude působit příliš rušivě a váš pracovní výkon půjde dolu, zatímco v elegantní šedivé pracovně uděláte práce mnohem více. Velmi vhodnou variantou je výběr tří barev, které by se v různých odstínech a zastoupení měli objevovat ve více místnostech a tak si svůj dům sladit do jednoho konceptu.

Nezapomeňte, že každý svůj dům využívá k odlišným činnostem. Někdo doma pracuje a ti další sii do těchto míst chodí pouze odpočinout a načerpat tolik důležitou energii. Chladnější barvy mají uklidňující účinek, zatímco teplé barvy vyvolávají pocit bezpečí energie. nakonec tedy záleží pouze na vás pro jakou barvu a odstíny se rozhodnete, nezapomínejte však i na sladěnost s nábytkem, podlahou a prostorem

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist