Jak vybrat vysavač, aby vám plně vyhovoval

Každodenně v běžné domácnosti potřebujeme poměrně dost domácích pomocníků. Mezi ty, bez nichž by byl náš život nekomfortní a mohli bychom si bez něj přivodit zdravotní komplikace patří vysavač.

To, co by měl splňovat, může vidět každý jinak. Nejčastěji požadujeme skvělý sací výkon, nízkou hlučnost, ale také spotřebu energie a jednoduchou údržbu včetně dostupnosti náhradních sáčků. Jaký vysavač je tedy pro tu či onu domácnost ideální?

Bez práce? Ne vždy.

Spousta osob uvažuje nebo si pořídilo robotický vysavač. Jeho velkou výhodou je možnost uklidit bez našeho přičinění. Lze u něj nastavit dobu, kdy bude pracovat, také prostor, který uklidí. Umí se i sám zaparkovat do dobíjecí stanice, je tak vždy připraven k práci. Nevýhodou však je, že se nedostane všude, jsou místa, která budete tu a tam muset vysát vy sami. Taktéž se nehodí pro všechny druhy podlahových krytin. Pokud jste si zařídili interiér koberci s dlouhým vlasem, může se u péči o něj zaseknout. To stejné platí u překážek, jako jsou schůdky, prahy. Vysavač je skvělý pro velké rovné plochy. Před vysáváním posbíráte vše, co by vysavači zavazelo a necháte jej luxovat.

Ruční vysavače

Skvělým pomocníkem jsou malé, ale výkonné ruční vysavače. Mají dostatečně velkou nádobu na nečistoty, jsou dobíjecí, můžete je použít kdekoli potřebujete. Jsou lehké, práci s nimi zvládnou i děti. Vysát můžete rozsypanou strouhanku na lince či na zemi u linky, drobky v dětském pokoji, sedačku v obýváku, rozsypanou hlínu na chodbě od obuvi… Skvělé jsou i k vysátí automobilu, kočárku, autosedačky… Nádobku pak stačí vysypat a vysavač je připraven pracovat dál. Při výběru dbejte na výkon, objem nádobky a výdrž baterie.

Klasický vysavač pro každou domácnost

Z klasických vysavačů vybíráme především z možnosti sáčkových a bezsáčkových. Dalším kritériem je výkon, objem sáčku či nádrže, spotřeba energie, hlučnost i váha prázdného modelu. Dobrá je volitelnost sacího výkonu a výměnná hlavice na různé typy podlah. Neopomeňte myslet na dostatečně dlouhou elektrickou šňůru a teleskopickou tyč. Pozor i na černá gumová kolečka, která mohou zanechávat šmouhy. Co se týče designu, určitě si vyberete. V nabídce jsou klasické typy, i ty, které působí jako kosmické lodě, mají extravagantní vzhled nebo jsou něčím netradiční.

Pro náročné

Koupit si můžete i profesionální vysavače. Ty využívají především ti, kdož např. rekonstruují. Tento typ vysavače vysaje i drobné kousky omítky, kamínky, piliny… Pomůže vám i úklid v kombinaci s vodou. I když jde o dražší typ vysavače, upotřebíte jej doma, v dílně i venku. Vyberete-li kvalitní značku, pořídíte si pomocníka na mnoho let.