Pěstujeme v zimě

Zima je chladné období, ve kterém si nemůžeme užívat svou zahrádku, ale pokud jste vášniví zahrádkáři a stýská se vám v zimě po pěstování, pak si klidně můžete některé druhy vypěstovat i v zimě, přímo v domě, třeba na kuchyňském parapetu a podobně. Určitě to stojí za to vyzkoušet, protože vidět, jak něco raší v zimě je velmi příjemné, protože vás to nabije energií.

Začínáme s řeřichou

Kdysi bylo normálně zvykem, skoro tradicí vysazovat řeřichu před Velikonocemi, takže se vysazovala také v domě, protože před velikonočními svátky je ještě venku zima na to, aby se zde dalo něco pěstovat. Řeřicha je nejlepší pro pěstování v zimě, protože je to velice jednoduché a zvládne to i malé dítě. Stačí, když budete mít semínka řeřichy a dáte je do mokré vaty, někteří je ještě přikrývají sáčkem, aby se zapařily, ale není to nezbytné. Takto vám za pár dní vyklíčí a pak i vyroste a vy si jí můžete stříhat a přidávat třeba do zeleninových salátů anebo na chleba s pomazánkovým máslem, stejně tak ji můžete přidat do nějakých pomazánek a podobně. Mimo jiné je velmi zdravá a už jen pro to se vyplatí ji vysadit.

Máme chuť na koprovku

Další přísadu, kterou můžete pěstovat v zimě je kopr, takže pokud dostanete chuť na koprovou omáčku anebo polévku, můžete mít čerstvý kopr i v zimě. Musíte si připravit nějakou nádobu s hlínou, klidně to může být i nějaká plastová nádoba od zakoupené zeleniny a podobně. Pokud máte nádobu připravenou, tak hustě nasypete semínka a zasypete asi centimetrovou vrstvou zeminy a počkáte, než vám rostlinka vyroste. Abyste mohli uvařit koprovou omáčku nebo polévku, musíte počkat, než vám kopr vyroste aspoň do deseticentimetrové výšky, protože nižší rostlinka by se stříhat neměla.

A co třeba pažitka?

Také velmi zdravou a chuťově zajímavou je pažitka a i tato rostlina se dá pěstovat i v zimě. Nejlepší je, pokud máte pažitku venku, protože pak stačí jen odkopnout trs, dát ho do hlubokého květináče a můžete ji dát do kuchyně. Jestliže nemáte doma venku pažitku, pak je nejlepší poprosit někoho z vašeho okolí, ať už někoho z rodiny, z přátel anebo třeba i sousedy, protože pažitka je téměř jako plevel, takže by neměl mít nikdo problém vám kousek pažitky odkopnout.

Chci bylinky, ale nechci sadit

V případě, že byste chtěli mít nejen tyto přísady, ale třeba i bylinky i přes zimu, ale jste rádi, že máte klid od zahrádky, pak buďto přestěhujete bylinky ze zahrádky do kuchyně a měly by vám dělat službu po celý rok. Ovšem pokud to chcete úplně bez starostí, lze spoustu druhů bylinek koupit v supermarketu a můžete si je dát do kuchyně a používat, stejně tak si lze koupit i pažitku, řeřichu a jiné přísady.

Pěstovat v zimě se dá, jen musíte vědět, po čem sáhnout. Rozhodně je dobré mít v zimě přísun čerstvých přísad a ty můžete mít i bez starosti.