Když dospělí dávají dětem sliby

Slibovat někomu něco se mnohdy nevyplácí. Ne proto, že bychom slib úmyslně nesplnili, ale proto, že může nastat mnoho situací, které zaviní, že slib nemůžeme dodržet. Pokud se to stane, měli bychom situaci ihned vysvětit, odůvodnit, ale pokud se to bude stávat často, stanete se pro ostatní „slibotechnou“, která jen slibuje a nic neplní.

S dětmi je to úplně stejné. Ne-li horší. Ztratit totiž důvěru dětí je velmi snadné a nedodržený slib, po kterém velmi toužili, očekávali jeho realizaci, je může poznamenat po zbytek života.

Dávejte sliby uvážlivě

V žádném případě nedávejte dětem sliby ve spěchu. Např. ráno při odchodu do školky, školy bez rozmyslu neproneste, že slibujete, že děti vyzvednete dříve, než je běžné, pokud jste to pečlivě nepromysleli a nejste si skálopevně jistí, že to tak bude.
Stejně tak nedávejte nesmyslné sliby. Např., že seženete do zítřka dítětem vytoužené oblečení, které si chce vzít na školní výlet, focení, k babičce… Přece nevíte, zda v obchodě dané oblečení bude, zda bude vyhovující velikost…

To, co splnit nechcete, neslibujte vůbec. Nepoužívejte sliby jako způsob, jak odložit něco na neurčito s vizí, že se na danou věc, činnost zapomene. Třeba slíbit, že někdy zajdete na největší českou bobovou dráhu, ale vědět, že tam jistě nechcete, děti byste na ni nepustili…

Když nemůžete slib splnit

Pokud dojde na to, že slib není možné splnit, dětem to narovinu sdělte a objasněte. Např., pokud budete muset v práci zůstat déle, i když jste slíbili, že po práce půjdete na koupaliště, klidně si práci vyfoťte a doma dětem ukažte, co jste museli dodělat, proč jste se opozdili. Určitě by se ale situace neměla opakovat často, aby děti neztratily vaši důvěru.

Dohody před sliby

Lepší je se na věcech, činnostech domlouvat než hned slibovat. Dohody bychom také neměli rušit, ale dohodnout se na něčem můžete vzájemně, ne jednostranně. Např. dohodnout se s dětmi, že uděláte vše pro to, abyste jeli o víkendu k babičce. Neslibovat, ale sdělit vaši plnou snahu toto přání splnit.