Domácnost

Hlavní zásady jak vymalovat obývací pokoj

By: Bryn Pinzgauer

Obývací pokoj je srdcem celé domácnosti. V posledních letech se velmi často setkáváme s vysoce moderním trendem, kdy se obývák propojuje s kuchyní. Vznikají tak ohromné a mnohdy i atypické prostory, které slouží ke každodennímu užívání. Vysoká frekvence pohybu a celá řada probíhajících aktivit staví obývací pokoj na první pozici před všechny ostatní místnosti. Právě z těchto důvodů je důležité se pozastavit nad vhodnou strategií při malování, zvláště pak při výběru jednotlivých barev.

Za časů našich babiček bylo vše o poznání jednodušší. Strop zdobil prostý lustr, stěny byly bílé jak u sousedů, tak i na úřadech. Nábytek pocházel snad od jednoho návrháře bez špetky chuti cokoliv změnit a jediné čím se mohli pokoje odlišit, tak byly vylepené plakáty a tapeta. Dnes je vše úplně jiné a počítat se musí se vším.

Jste bez nápadu? Pomůže vám PC program

Patříte mezi pozitivně laděné osoby se srdcem na pravém místě? Milujete ve svém životě pestrost a razíte motto, že čím více barev, tím lépe? Možná máte obavy z výsledku svého barevného návrhu. Nenechte se tímto strachem odradit a využijte schopnosti jedinečných designerských programů, které jsou na internetu ke stažení zdarma. Můžete si tak vytvořit virtuální interiér podle svých představ, dokonce i s nábytkem a bytovými doplňky. Díky tomu můžete zcela nezávazně nahlédnout pod háv své fantazie a s předstihem se na výsledek připravit.

Malování obývacího pokoje výhradně teplými barvami

Podle psychologického působení na člověka se barvy rozdělují na chladné a teplé. Chladnější odstíny jsou vítané v místnostech, od kterých se očekává relaxace a uklidnění nervové soustavy. To není primárním cílem obývacích pokojů. Tento prostor je více multifunkční, proto při malování volíme spíše teplejší odstíny, které působí pozitivně a především energicky. Ve studeném obývacím pokoji se nebudete cítit dobře, vždy se raději rozhodněte pro teplé barvy. Přece jen jde o místnost, kde se scházíte s přáteli, bavíte se u televizních přenosů, věnujete se svým koníčkům, proto je zde jakýkoliv barevný útlum psychického rozpoložení nevítaný.

Nebojte se barvy kombinovat

Nejoblíbenějším teplým odstínem je žlutá a všechny její odstíny. Stejně tak do této kategorie spadají i některé varianty zelené a oranžová. Výběr barvy se nemusí vždy striktně opírat o jednu dominantu, naopak. Při výběru barev se zkuste podvolit i citlivě zvolené kombinaci. Pokud vás tato oblast kombinování vzrušuje, nenechte se příliš unést. Vždy si zvolte jednu barvu dominantní a ostatní jen doplňkové, které mají prostoru vdechnout zajímavější styl. V posledních letech je velmi populární využít tmavšího odstínu společně s bílou a na druhé straně zvolit krémový odstín. Bílá barva má skvělou vlastnost, že dokáže vyzdvihnout zářivost barevného odstínu.

Jak malovat obývací pokoj atypických rozměrů

Disponujete obývacím prostorem atypických rozměrů? Máte ho úzký a dlouhý nebo dokonce naprosto maličký? V obou případech si můžete vhodným výběrem barev a technikou nátěru výrazně pomoci. Pro optické zvětšení používejte světlé a zářivé odstíny oranžové a žluté. Pro snížení stropu je vhodné použít tmavší odstín a okolní zdi nechat světlejší. U podkrovního prostoru záleží na rozmístění oken, ale raději zde tmavšími odstíny šetřete, abyste nenastolili efekt stísněnosti.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist