Rodina a děti

Jak motivovat děti

By: Stefano Montagner

Motivace je velmi důležitý faktor u každého dospělého jedince, mnohem důležitější je však motivovat děti. Doma, ve škole, v různých aktivitách, které je zajímají a baví. Nezbytná je motivace u činností, které dětem nejdou a nepřinášejí jim potěšení.

Druhy motivace

Motivace je dělena na pozitivní a negativní. Pozitivní motivací je chápáno například: Když si uděláš úkoly, můžeš se v sobotu dívat na televizi až do osmi hodin.

Naopak negativní motivace: Pokud úkoly nesplníš, na televizi se dívat nebudeš.

Na první pohled se může zdát negativní motivace odpuzující, děti ale motivuje podobně jako motivace pozitivní. Dítě si přeje sledovat oblíbené pohádky.

S negativní motivací to ale příliš nepřehánějte, slovo NE nás všechny láká zadané úkoly NEsplnit. Výbornou inspirací pro menší děti je odměna věcí, která mu bude zároveň prospěšná. To musíte posoudit vy sami, zda to bude dětský vzdělávací časopis nebo naučné pohádky jako třeba Byl jednou jeden život, který lze koupit na DVD.

Dejte pozor na přílišné sliby v podobě motivace

Je sice hezké, že chceme aby naše ratolesti byly úspěšné a připravené. Mnohdy se bohužel stává, že dětem slibujeme velké objeti, protože jsme schopni splnit je. Může potom nastat situace, kdy si dítě zvykne na dary po vykonané práci. Tento případ je špatný, snažme se mu vyhýbat.

Mnohem horší případ „motivace“ je koupit dětem za odměnu, co si usmyslí. Pokud se jedná o malé věci, proč ne. Nesmíme se ale nechat dětmi ovlivnit a vykonat vše, co si usmyslí. Chovejme se k nim tak, jak se okolí chová k nám. Neberme je neustále jako malé děti, čím dříve budou hozeny do vody, tím více budou samostatné a jejich motivací se stane odměna v podobě dobré známky a pochvaly.

Až se s dítky dostanete do tohoto stádia, nezapomínejte je neustále chválit! Opět připomeňme – i dospělým je velkou odměnou pochvala za dobře vykonanou práci, u dětí za dobrou známku ve škole. Postupně sami přijdou na to, že není větší odměnou potěšit sebe i své rodiče, blízké.

Závěrem: Motivujte i sami sebe, motivace je prvním krokem k úspěchu!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist