Rodina a děti

Jak na vši?

Nikdy se nechlubte, že vaše děti neměly vši. Možná o prázdninách z tábora v přírodě, či jiného ozdravného pobytu vám veš domů přinesou. Veš dětská se čas od času v každé mateřské školce či škole objeví a netřeba hledat viníka. I ta nejčistotnější rodina si může domů přinést tyhle breberky. Nebojte se, nestyďte, pokud tohoto mimořádně nepříjemného hosta ve vlasech vašeho dítěte naleznete.

Jak se přítomnost vší projevuje?

Když už vši anebo hnidy objevíte, alespoň můžete ihned zasáhnout. Než to ale zjistíte, a než by vás vůbec napadlo, že se jedná o vši, všimnete si, že vaše dítě se nepřiměřeně škrábe ve vlasech. Přímo dere si pokožku hlavy. Typickým znakem přítomnosti vší jsou hnidy. Jsou to malá vajíčka vší pevně nalepena na jednotlivých vlasech. Jsou bělavé až šedé barvy, podlouhlé. Hnidy se jen obtížně z vlasů odstraňují. Sehnat se dá jemný hřebínek „všiváček“, který vám s odstraněním pomůže.

Dalším znakem jsou zarudlá místa za ušima, či za krkem ve vlasech. Tam vši nejraději sají krev.

Pusťte se do odvšivení

Kdysi dávno ve školách paní učitelky si pravidelně braly do ruky tužku a probíraly vlasy žáků, přičemž prováděly preventivní kontrolu. Úplně stejně si vezměte tužku a postupně překládejte vlasy tak, aby vám vznikaly pěšinky ve vlasech dítěte. Nejlépe lze veš zahlédnout, když se ve vlasech blýskají sluneční paprsky.

Nemusíte se snažit vši ve vlasech nahánět. V drogerii zakupte šampon Orthosan k tomuto určený. Anebo existuje kúra k likvidaci vší, Difusil ve spreji. A nestyďte se prostředek kupovat. I děti prodavačky určitě měly vši.

Po prvním umytí cizopasníky zlikvidujete, dalším použitím za týden až dva očistnou terapii pojistíte a je po katastrofě.

Je dobré občas vlasy dětí umýt šamponem proti vším preventivně. Působí totiž i lehce protizánětlivě, hojí drobné ranky, a svou vůni odpuzuje podobný nepříjemný hmyz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist