Rodina a děti

Jak na zlozvyky dětí

By: Frank Boston (bostonsphotos)

Úvodem je třeba si uvědomit, že zlozvyky dětí trápí téměř všechny rodiče. Celou paletu zlozvyků bychom nalezli u dětí. Tak jak nenápadně a pomalu vznikají, většinou tak pozvolna i pominou. Jednoho dne přijdete na to, že vlastně už vaše dítě neustále nešpulí ústa, neolizuje si stále všechny prsty, nevydává neuvěřitelné zvuky…

Když to doma „neklape“

Je ale důležité zvážit, zda některé posunky, zlozvyky nejsou zaviněny narušeným psychickým stavem dítěte. Pokud by dítě žilo v narušených rodinných podmínkách, téměř jistě u něj vzniknou nevýrazné nebo zřetelné tiky. Dítěti může takzvaně cukat víčko, anebo třeba uvidíte různé lehké záškuby ve tváři, na krku… Většinou se jedná o dočasné poruchy. I když dítě upozorníte na jeho tiky, nebude to mnoho platné, protože jak jsme si řekli, dítě si většinou žádný problém neuvědomuje.

Vědomé zlozvyky

Zlozvyky, které ovlivnit můžeme, se snažíme dítěti připomínat, aby si je uvědomovalo a samo se snažilo na sobě pracovat a odstraňovat je. Jsou to běžné chybičky, které více vadí rodičům, stydí se za ně. Například srkání u jídla, posmrkování, dloubání se v nose ve společnosti, chrkání, neustálé ckání, skání…

Uveďme si příklad: holčička sama se chtěla zbavit zlozvyku cucání palce. Sama už si uvědomovala, že má prst štíhlejší, než druhý, měla jej „vycucaný“, vypadal prostě jinak, nehezky. Sama si vymýšlela, jak by s tímto zvykem skončila. Navlhčený si jej strkala do soli, do hořčice, do pálivé papriky, nic jí nepomáhalo. Dokonce jí začaly chutnat uvedené pochutiny… A najednou z ničeho nic s cumláním přestala. Dávno je z ní paní doktorka a svůj zlozvyk ráda uvádí jako útěchu strachujícím se rodičům.

Dítě přijde do styku s jinými kamarády, s jinými zájmy, přibývají úkoly, zájmy a jejich zlozvyky jakoby samy zmizí.

Kdyby se nám ale dítě například pomočovalo ještě v šesti letech, pozor, to není zlozvyk. Tu je třeba navštívit lékaře – nefrologa, aby dítě vyšetřil.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist