Rodina a děti

Jak odstranit dudlík

By: David Goehring

Co si budeme povídat, nejlepší variantou je s dudlíkem vůbec nezačínat. Věřte, že to jde. V době před půl stoletím bylo neštěstím, když dítě navyklé na dudlík muselo být např. hospitalizováno do nemocnice. Tehdy se v nemocnicích totiž vůbec dudlíky dětem nedávaly, děti si tam tedy vytrpěly své. Ani personál si zřejmě mnoho klidu neužil. Snad by sestřičky lépe udělaly, kdyby dudlíky dětem koupily i za vlastní prostředky. Ulehčily by i samy sobě. No v současné době je to jinak, děti i v nemocnici dudlík mají.

Jak ale dudlík odstranit?

Namáčet do hořčice, do pepře a nevím, do čeho ještě, může být dítěti hodně nepříjemné, bude se na nás zlobit, ale dudlík takto určitě neodstraníme.

Zkusíme tedy zapůsobit výchovně a budeme rozmlouvat s dítětem, jak je to nehezké chodit mezi lidmi a dudlat, jak se nebudou líbit jiným holčičkám, chlapečkům na hřišti…

Znám příklad, kdy dědeček dal vnoučkův dudlík kůzlátku. Vnuk víc dudlík do úst nevzal. Dobré je poukazovat na kolemjdoucí děti, ale i zvířátka, že nedudlají.

Některým rodičům se osvědčil i způsob, že po dohodě s dítkem vyměnili dudlík s paní prodavačkou za nějakou hračku, kterou si dítě vybralo. Anebo jej můžete zabalit do dopisu a poslat menšímu miminku.

Každopádně, pokud jednou dítěti řeknete, že dudlík není, nesmíte jej vytáhnout. Podruhé by bylo odebrání milovaného dudánka pro dítě ještě náročnější. A také pro vás, dítě by nevěřilo, že je dudlík skutečně pryč, věřilo by, že jste jej opět jen schovali.

Smutnění a pláč pár dnů i nocí

Připravte se na noc bez spaní, na uplakané dny, na to, že bude vaše ratolest mazlivá, citlivá… Chovejte, mazlete se, utěšujete, v žádném případě nekřičte. I když bude dítě křičet, zuřit, bude vámi lomcovat pokušení vrátit mu jej, nesmíte polevit. Prověříte svou pevnou vůli, zda vydržíte a dudlík skutečně nedáte, ale když to zvládnete, máte úspěch zaručen.

Příště bez dudlíku

Jak je uvedeno v úvodu, nejlépe je s dudlíkem vůbec nezačínat. Jde to. Po zkušenosti s prvním potomkem, kdy jste velmi těžce s dudlíkem bojovali, mohli byste být poučeni, a dudlík vůbec dítěti nenabízet. Jemu chybět nebude. Pravda, když se v noci probudí a bude chtít najíst, budete muset buď kojit, anebo přichystat mléko. Nešidit dudlíkem. Od toho odvozený název šidítko. Ale budete spokojeni, že když vyrazíte do ulic, vaše dítě bude odmalička vypadat uvědoměle a moudře. Budete ušetřeni toho hrozného odnaučování od dudlíku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist