Rodina a děti

Jak se řeší neprůchodný kanálek oka u dětí

By: Family O’Abé

Řada kojenců si onemocnění neprůchodnosti očního kanálku přinese už z porodnice. I když zachováte vy i zdravotní personál veškeré hygienické zásady a děťátko bude ošetřováno maximálně sterilně, neprůchodnost kanálu oka může způsobit např. plodová voda, infekce v porodních cestách či průvan v místnosti, kde dítě leží. Vám se může zdát, že přece nikde nefouká, avšak novorozenci jsou přece jenom daleko náchylnější na sebemenší vnější vlivy. Dveře pokoje v porodnici se otevírají několikrát za den, okno ventiluje a o problém s neprůchodným kanálkem oka je postaráno…

Jak se projevuje?

Onemocnění se projeví tak, že dítě má hlen v oku. Pokud dítě právě nespí, vidíme, jak po oční bulvě hlen „plave“. Při spánku dítěti hlen slepí víčka, oko se pak otevírá těžce, řasy jsou slepeny zaschlým sekretem. Mějte po ruce Borovou vodu, nebo jinou vodu na očištění víček a řas. Dítě je pochopitelně velmi rozzlobeno, že mu nejde otevřít oko, takže čím rychleji mu pomůžete, tím lépe.

Dříve se tradovalo, že nejlepším lékem na neprůchodný oční kanálek je mateřské mléko vstříknuté dítěti do oka. Určitě tímto nic nezkazíte, očního lékaře ale rozhodně navštivte.

Co to vlastně je neprůchodný oční kanálek?

Ve vnitřním koutku každého oka máme všichni miniaturní dutinku vedoucí směrem dolů vedle kořene nosu, kanálek, který produkuje do oka slzy důležité k jeho zvlhčování. Při neprůchodnosti kanálku je tento zanícen, produkuje do oka hlen. Nejenom, že neplní funkci zvlhčování oka. Oko může bolet nebo svědit, dítě je neklidné, nespokojené.

Oční lékař vždy doporučí oční mast a oční kapky, a ukáže, jakým způsobem se kanálek oka u kořene nosu masíruje. Masáž je jednoduchá a zpravidla se dítěti brzy tímto postupem kanálek zprůchodní. Jedná se o masírování místa pod vnitřním koutkem oka, které masírujeme lehkým tlakem krouživým pohybem ukazováčku směrem ke kosti kořene nosu v délce asi jednoho centimetru pod oko dítěte. Vtírá se oční mast, která byla předem nanesena do vnitřního koutka oka. Po skončení masáže se ještě kápne do oka kapička očních kapek. Toto se provádí několikrát denně, když dítě nespí.

Až skutečně v úporných případech je nutné kanálek zprůchodnit, co provádí v oční ordinaci oční lékař.

Pečlivou masáží však zpravidla dítěti pomůžete sami.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist