Domácnost, Featured

Jak správně vymalovat ložnici pro náš klid nebo vzrušení

By: momo

Každá místnost v naší domácnosti má svou nezaměnitelnou funkci. Obývací pokoj je centrem veškerého dění, v koupelně hledáme pocity uvolnění a znovuzrození. Ložnice je místem lásky, vzrušení, něhy a s postupujícím věkem i prostorem, od kterého očekáváme plnohodnotný odpočinek. Určitě vás nejdříve napadne, že pro vytvoření optimální atmosféry a komfortu postačí kvalitní postel, možná povlečení a v neposlední řadě i pyžamo. Věřte, že i sebelepší matrace vám nedokáže zaručit emocionální rozpoložení jako vhodně vybrané barvy. Ovšem, jak ložnici vymalovat, aby korespondovala s naší individuální potřebou? Každý člověk je jiný, proto je dobré znát účinky jednotlivých barev na lidskou psychiku.

Vyvarujte se módních trendů z povinnosti. Ložnici si vytvořte vždy tak, aby byla pro vás samotné příjemná. Barevné ladění s nábytkem a vaší povahou dobře promyslete. Naštěstí při výběru barev do ložnice můžete popustit uzdu své fantazii.

Jak vymalovat ložnici podle její velikosti

Nejdříve si ložnici prohlédněte a sami si řekněte, jak na vás působí. Je velká nebo naopak máte pocit, že by mohl být mnohem větší? Barevné kombinace a jejich citlivé užití dokáže celkem rapidně pozměnit vnímání celého prostoru. Pokud je třeba místnost opticky zvětšit, použijte barevné odstíny zelené, modré nebo fialkové. Tyto barvy jsou nejvhodnějšími kandidáty do menších ložnic. Pro navýšení útulnosti menších ložnic můžete takto vymalovaný pokoj vylepšit o nábytek s barvou teplejších odstínů.

Teplé barvy naopak prostor zmenšují, proto jsou vhodné do větších prostorů, které svou rozsáhlostí nepůsobí bezpečně a především útulně. Naprosto univerzální použití nabízí barva černá, šedá a bílá. V ložnici se vyvarujte příliš pestrých kombinací, které ve finále mohou působit rušivým dojmem. V případě, že máte vysoké stropy, vymalujte stěny světlou nebo krémovou barvou a strop tmavší. Když k tomu použijete tmavou podlahu, navodíte dojem sníženého stropu a optického rozšíření prostoru. Naopak v malém pokoji s nízkým stropem nechte tmavou jen podlahu a uvidíte sami, jak se vám ložnice rozšíří.

Vybíráme barvy do ložnice podle osobnosti

Při malování ložnice můžeme rovněž přihlédnout k povaze naší osobnosti a pokusit se jí postrčit tím správným směrem. Barva dokáže uklidňovat, nastolit v těle i duši vyrovnanost. Stejně tak umí i povzbudit a přimět k akci. Patříte v ložnici k méně aktivním párům, použijte oranžovou nebo odstíny červené, které vás určitě rozproudí. Naopak extroverti budou spíše prahnout po uklidnění a odpočinku, zde doporučujeme uklidňující barevné odstíny zelenkavé, fialkové nebo béžové. Držte se pravidla, že čím více jste klidnější povahy, tím teplejší barvy vyhledávejte.

Feng Shui ložnice

Feng Shui se opírá o nauku harmonického toku energie za pomocí správného rozestavení vhodného nábytku v kombinaci s barevnými odstíny. Podle této nauky by ložnice měla umět vzrušit, povzbudit a uklidnit zároveň. Jakmile bude ložnice vyvážená podle principu a zásad Feng Shui získáte mnohem lepší předpoklady pro zdravější spánek a plnohodnotný odpočinek. Pokud se chcete vydat po stopách tohoto stylu, využijte barev kůže jako je hnědá a všechny její odstíny až po krémově žlutou.
Kolik barev do ložnice použít?

Žádná místnost by neměla být zbytečně přeplácaná. Obecně se doporučuje použít jednu až dvě dominantní barvy a třetí jen jako doplněk. Stejně tak úplně postačí jedna dominantní barva krémovějšího typu a do ní vložit dekoraci z tmavé oblasti. Také záleží na zvoleném nábytku. Malovat tedy začněte tou nejsvětlejší barvou a pak si citlivě zvolte místa, kde použijete odstín tmavší.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist