Rodina a děti

Jak u dětí podpořit motoriku

By: Chris_Parfitt

Určité vybavení hrubou i jemnou motorikou jsme si přinesli všichni hned při svém narození.

Protože motorika vlastně určuje celý život každého jedince, je důležité vrozenou pohybovou i vjemovou motoriku rozvíjet. A v neposlední řadě, každá maminka se přece ráda pyšní dítkem hbitým, zručným, všímavým.

Co je to hrubá motorika

Hrubá motorika znamená schopnost správného držení těla a jeho správné pohyby.

Jemná motorika je především vnímání okolí zrakem a hmatem. Hrubá i jemná motorika spolu úzce souvisí a rozvíjejí se současně.

Už brzy po narození si ani neuvědomujeme, že napomáháme rozvoji motoriky, když si s dítětem hrajeme. Pouhým mluvením, úsměvy, pohyby hlavou, rukou, tím vším pro nás samozřejmým, velmi napomáháme správnému vývoji dítěte. Hračku odpovídající stáří miminka můžeme nejdříve jenom před jeho očima rozpohybovat a dítě svými radostnými pohyby nožiček a ručiček, jakož i rychlými pohyby očí, špulením a otevíráním úst, procvičuje všechny důležité svaly a nervy.

Jakmile dítě dokáže chrastítka a jiné dobře uchopitelné hračky samo držet, můžeme sledovat, jaký zájem v dítěti vyvolávají. Dlouze si hračku prohlíží, otáčí ji, když hračka i hrká či jinak vydává zvuk, pozorně poslouchá… Říkáme si, jak se pěkně naše dítě baví, ale ono velmi pilně studuje a trénuje jemnou motoriku.

Když už dokáže dítě pást koně, překulí se na bříško, předvedlo nám svou hrubou motoriku.

Nespěchejte, chce to čas!

Sami nikdy dítě násilím neposazujeme, či nenutíme stát nebo snad chodit. Až se mu dostatečně posílí svaly a klouby, až si samo vstává v postýlce, či pro hračku se snaží dostat po čtyřech, tehdy jej můžeme sami pobízet k pohybu. Například mu hračku odsouváme, aby si ještě popolezlo, anebo mu ji přemístíme k nohám, aby bylo přinuceno otáčet se na bříšku dokola. Není ani tak důležité hledat hračky na rozvoj jemné a hrubé motoriky, jak se sami snažit s dítětem pracovat a motivovat jej k pohybu.

U sedících a chodících dětí je situace pro nás relativně lepší, protože v tomto čase už lze pro ně vybírat hračky, kterými si trénují pohyb i zručnost. Venku na zahradě je spousta možností, jak ratolest udržet v pohybu. Zde může běhat, skákat, prolézat, ale i tvořit. Na pískovišti se dá dobře vypozorovat, jak obratně a pečlivě dokáže plnit a ukládat bábovičky, stavit tunel, dělat hromady a podobně.

Mnoho chlapců brzy projeví zručnost, když mají možnost zatloukat např. pod dohledem tatínka hřebíky, či nasekat třísky. Zdá se vám to nebezpečné? To je. Ale věřte, že vybavený klučina jemnou motorikou už v šesti letech s malou sekyrkou velmi šikovně zachází. Doma lze jemnou motoriku dobře rozvíjet kreslením, vymalováváním, modelováním, velmi oblíbené jsou stavebnice, u kterých dokážou děti prosedět hodiny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist