Domácnost

Jak vybrat správnou podlahu do svého domu/bytu

By: Jaume Escofet

Vybrat vhodnou podlahu do svého domu nemusí být vždy jednoduché. Na jedné straně stojí design, vzhled, interiérový koncept a na straně druhé cena, vlastnosti a kvalita. Ve většině případů se však podlahou začíná, proto je mnohem jednodušší začlenit její vzhled do připravovaného interiéru, který je prozatím maximálně vymalovaný do určitých barev. Jiná situace nastává, když svou stávající podlahu, chcete vyměnit za jinou, byť máte celý pokoj zařízen.

Podlaha je jednou z nejdůležitějších částí celého pokoje, proto je důležité se při jejím výběru pozastavit a ověřit si všechna pro a proti. Na trhu se totiž nabízí hned několik druhů a variant podlah, které je možné zakoupit. Jejich vhodnost a použití není vhodné do všech místností zároveň. Především pak hledíme na nároky v jednotlivých místnostech a frekvenci pohybu.

V následujících řádkách si prozradíme vše o typech podlah a jejich vlastnostech, následný výběr je už na vás.

Vinylová podlaha

Tato podlaha je populární pro svou kročejovou tichost a tepelný efekt při kontaktu s nohou. Ve své podstatě jde o mimořádně bezpečnou a nekluzkou krytinu, která je vhodná i pro alergiky. Pokud přemýšlíte o podlahovém topení, je vinylová podlaha pro tuto strategii perfektní. Mimo jiné má výborné tepelně izolační vlastnosti a velmi snadnou údržbu. Všechny majitele při rozhodování určitě potěší dlouhá životnost, moderní vzhled a dokonalá imitace přírodních materiálu. Hlavní nevýhodou je potřeba mimořádně kvalitního a rovného podkladu.

Dřevěná podlaha

Dřevěná podlaha je jasným favoritem pro svůj krásný přírodní vzhled a skvělou atmosféru. Nákupem dřevěné podlahy a její pokládkou získáte dlouhodobou užitnou hodnotu. Mile vás překvapí i její teplý povrch a minimální usazování prachu. Jasnou výhodou je i možnost renovace, takže taková dobře položená dřevěná podlaha vám vydrží na celý život. Z tohoto hlediska je i nejlevnější. Naopak jde o mimořádně citlivý materiál na vlhkost a teplotu vzduchu. Také disponuje barevnou nestálostí a je zde velké riziko poškrábání.

Laminátová podlaha

Laminátová podlaha je oblíbená pro svou cenovou dostupnost. V dnešní době se nacházejí na trhu nabídky v mimořádné slevě i pod 150 Kč za metr čtvereční. Nyní se však o těchto napodobeninách bavit nebudeme. Do hledáčku si bereme kvalitní laminátové podlahy, které jsou v porovnání s dřevěnou podlahou o polovinu levnější a její pokládka je otázkou několika hodin. Zároveň si jí dokážete položit zcela sami a to svépomocí. Oproti dřevěné podlaze vyniká maximální odolnosti vůči poškrábání. Taktéž je stálobarevná, jelikož je odolná vůči světlu. Trh nabízí takřka neomezený výběr dekorů, takže velmi snadno sladíte tuto podlahu s již zavedeným interiérem. Z pohledu údržby ji nemusíte lakovat, leštit, brousit nebo dokonce renovovat. Výrobci poskytují záruku až na 25 let. Jedinou nevýhodou je tvrdost a chladnost povrchu a citlivost vůči nadměrné vlhkosti.

PVC podlaha

PVC podlaha má výborné mechanické vlastnosti a předkládá širokou škálu dekorů. Je stálobarevná a naprosto ideální pro podlahové vytápění. Majitelé určitě ocení teplý a mimořádně příjemný povrch s jednoduchou údržbou. Je bezpečná i do dětských pokojů, jelikož neklouže a má dlouhou životnost. Jasnou nevýhodou je možnost proseknutím. Taktéž oplývá zvýšenými nároky na rovnost podkladu.

Koberce

Hlavní výhodou je nízká pořizovací cena a velký výběr dekorů a barev. Koberec v dnešní době zvládne položit každý, proto se pro jeho nákup zákazníci velmi často rozhodují. Mimo jiné poskytuje i příjemný a teplý povrch. Nevýhodou je krátká životnost, nasákavost a nevhodnost pro alergiky.

Nakonec záleží pouze na vás, jakou podlahu si vyberete. Samozřejmě nejde úplně o všechny typy podlah, někdo se dokonce může rozhodnout pro korkovou podlahu, dlažbu a mnohé další.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist