Featured

Jak vyjít s nájemníky? Najměte si správce

Máte problémy se svými nájemníky? Není divu! Pronájem bytu, to je jedna velká třecí plocha, kde může dojít k nespočtu konfliktních situací. Od banálních problémů, které se mohou týkat drobných oprav, přes dlouhodobé problémy s hlukem, zápachem nebo sousedskými potyčkami až po problém nejobávanější: neplatiče.

By: Andrew Mason

Kdo problémy s nájemníky ještě nezažil, ten pronajímá buď příliš krátce, nebo má velké štěstí. Pro všechny ostatní je řešení konfliktů skoro denní chleba. A když to nejsou přímo konflikty, objeví se starosti jiného typu. Série telefonátů týkajících se pronájmu totiž nikdy nekončí. Hned jak opravíte pračku, volá sousedka a stěžuje si na porušování nočního klidu. Jakmile provedete odečet energií, musíte za pár dní vyrazit do bytu znovu, protože vás čeká setkání společenství vlastníků.

Z tohoto kolotoče existuje v podstatě jenom jedna cesta ven – najmout si profesionálního správce. Dobrá zpráva je, že poplatek za správu zdaleka není tak vysoký, jak se většina lidí obává. Za pouhých 10% z měsíčního nájemného nabízí správcovská firma EAB spol. s.r.o., že převezme všechny vaše starosti spojené s pronájmem bytu. Výhodné je to hlavně pro vás, protože bez ohledu na to, jaké problémy se objeví a kolik hodin potrvá jejich řešení, zaplatíte vždy fixní částku.

Jak se rozhodnout? Počítejte hodiny i minuty

Většina majitelů bytů doufá, že problémy s nájemníky brzy přejdou a potom nastane bezstarostné období, kdy se nájemné stane snadným příjmem. To je ovšem nedosažitelná meta, jak ukazují zkušenosti většiny investorů. Pokud si nejste jisti, jesti se vám správa bytu vyplatí, vyzkoušejte tento experiment:

Zkuste si zapsat podle svého kalendáře za delší časové období, ideálně půl roku nebo celý rok, kolik času jste strávili s nájemníky. Započítejte všechno: telefonáty, kontroly bytu, opravy, čas strávený hledáním nových nájemníků a taky přípravu daňového přiznání nebo schůze SVJ. Hotovo? Nyní spočítejte, kolik volného času vám pronájem vezme průměrně v každém měsíci. Stojí vám to za 10% z nájemného? Věříme, že ano.

S rozhodováním vám možná pomůže taky článek Získejte zpět čas, který vám berou investice do nemovitostí. Hodí se nejen pro investory, užitečný je pro každého, kdo pronajímá aspoň jeden byt.

Máte vážný problém? Volejte hned

Pokud se právě nacházíte v situaci, kdy řešíte vážný problém s nájemníky, můžete hned kontaktovat ředitele pražské společnosti EAB Petra Janicha a požádat ho o řešení. Tady je na něj kontakt. Největším problémem jsou vždycky neplatiči, protože můžete přijít až o šest měsíčních nájmů, než se vám podaří dát jim výpověď. Pokud řešení pohledávky svěříte třetí osobě, nezávislé straně, vždy je to mnohem účinnější, proto s řešením této těžké situace dlouho neváhejte.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist