Domácnost, Featured

Jak vymalovat chodbu aniž by utrpěl celý dům

By: Evelyn Flint (Daydreaming Images)

Chodba je velmi opomíjenou součástí celého domova. Mnoho lidí si řekne, že jde jen o takový malý rozcestník mezi dalšími částmi domácnosti. Je sice pravda, že se zde asi nebudete koupat, dívat se na televizi, učit se nebo dokonce obědvat s přáteli, ale i přes to jí musíme věnovat dostatek pozornosti, jelikož plní podstatnou funkci prvního kontaktu s vaším domovem. Pokud přijdete do svého bytu nebo domu a první s čím se setkáte, bude nevzhledně vymalovaná chodba ve špatném odstínu, zanechá to ve vás nesmazatelnou stoupu negativních emocí. Vyvarujte se této velmi časté chyby a udělejte vše proto, aby i ta vaše chodba se stala plnohodnotným a zároveň sympatickým předkrmem celého bytu.

Malování chodby a určování barev

Chodba není většinou prostorově ideálně řešená. Mnoho bytů doslova trpí na její tunelovité vnímání. Někdy mají tvar mírně zakřiveného S a ve většině případů působí jako neestetickou nudli bez jakéhokoliv nápadu. Naštěstí nám mohou pomoct vhodně zvolené barvy. Psychologie barev je jednoznačně dána svým odstínem. Pokud se rozhodnete pro světlou na všech stěnách, získáte mnohem prostornější pocit z celého prostoru. naopak tmavá zmenšuje a pokud ji použijete i na strop, opticky se sníží.

Pokud vám tedy někdo předkládá univerzální nápady, jak svou chodbu vymalovat nevěřte mu. Není nic rozmanitějšího než chodby. Obývací pokoje mají většinou pravidelný geometrický tvar připomínající obdélník nebo čtverec, chodby mohou a většinou jsou mnohem tvárnější.

Každá chodba je jiná a vyžaduje specifický návrh

Někdo má ve své chodbě pocit, že se dostal do úzkého a dlouhého tunelu, ti další si mohou stěžovat na příliš vysoké stropy nebo stísněné vnímání celého prostoru. Pro každý typ chodby se pak volí jiné odstíny barev i v jejich kombinacích na příslušných stěnách. Z obecného hlediska platí, že pokud chcete nejčastěji nudlovitou chodbu opticky zkrátit, použijte na její konec tmavý odstín a po stranách ponechte odstín světlejší. Stejně tak si dejte pozor na přílišnou odlišnost od ostatních pokojů.

Chodba je předkrmem ne hlavním chodem

V chodbě by se neměla používat barva, která se nadále v celém domově neobjevuje. Chodba plní funkci předkrmu a měla by navnadit na to, co se dá od daného bytu či domu očekávat. V případě, že si chodbu vymalujete tmavě hnědou v kombinaci s krémovou pro optické zmenšení nudlovitě dlouhého tvaru prostoru, měla by se tmavě hnědá nebo alespoň její odstíny objevovat i v dalších místnostech.

Snažte si pro svůj dům navrhnout koncept několika barev a těch se držte. Určitě docílíte mnohem příjemnějšího interiéru, než když si pro každou místnost zvolíte naprosto odlišnou barvu. Nebojte se svou bílou barvu přetřít a dodat i tak prosté místnosti jako je chodba nebo předsíň originální vzhled.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist