Domácnost

Jak zapojit vypínač na světlo

By: Kelly Sikkema

Je pravda, že se dnes dá velmi snadno sehnat hodinový manžel, který vám sestaví dovezený nábytek, opraví kapající kohoutek či protékající záchod, ale pokud nechcete před svou ženou vypadat jako opravdový ňouma, je dobré tyto drobnosti zvládnout zcela sám. Navíc, jak by vám bylo, kdybyste seděli v gauči zatímco za by vám za zády koketoval cizí chlap s vlastní ženou při opravě ucpaného odpadu nebo dokonce při zapojování vypínače na světlo. A právě o tom bude dnešní článek ze série skvělých rad a nápadů.

Zapojení vypínače je hračka

Při vstupu do místnosti automaticky stisknete vypínač a světlo se rozsvítí, problém však nastává ve chvíli, kdy se světlo nerozsvítí. Vypínač je nejspíše rozbitý a vyžaduje opravu. Naštěstí nemusíte být školeným elektrikářem, výměna vám nezabere příliš času a díky našemu návodu to hravě zvládnete. Hlavní úskalí se skrývá ve správném zapojení kabelů.

Buďte na sebe opatrní, bezpečnost nade vše

Bezpečnost při práci je vždy důležitá zvláště pak, když je na scéně elektrický proud. Jde totiž o dokonalého sluhu, ale špatného pána. Elektřina nám dokáže uvařit skvělý oběd, ale dokáže nás i zabít. Ještě před zásahem do vypínače shoďte hlavní jistič elektrického proudu a pro jistotu se ještě raději přesvědčte, že do vypínače žádná elektřina nejde. Následně se můžete pustit do konkrétního postupu práce.

Při zapojování myslíme na kabely

Ve standardně zapojeném vypínači naleznete tři klasické kabely, které od sebe odlišuje barva. Jeden bude mít barvu hnědou nebo popřípadě černou, druhý kabel je modrý a poslední třetí žlutozelený. Každý z nich má svou specifickou funkci, proto je nutné je zapojit se vší správností. Černý kabel jje vodič, který slouží jako fáze a prakticky právě on při vašem sepnutí vyšle jasný signál k rozsvícení světla. Modrý kabel zapojte na nulovací můstek vypínače a jako poslední zapojte žlutozelený, který plní funkci ochrannou. Nyní vám nebrání nic v nasazení krytky vypínače a v nahození hlavního jističe.

Tip: Pokud se bojíte záměny kabelů při práci, zapamatujte si zapojení před odmontováním. Díky tomu vše zvládnete vždy na jedničku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist