Featured

Na co se připravit nastupujete-li do nového zaměstnání

Odhodlali jste se, že změníte zaměstnání, či jste o něj přišli a absolvovali jste spoustu výběrových řízení, z nichž jste některé vyhráli a čeká vás nástup do nové práce? Určitě se těšíte, že nebudete bez příjmu, nebudete muset na další pohovory, mít existenční starosti a mnohé další, ale s novým zaměstnáním přichází i nutnost připravit se na mnoho novinek a změn. Co vše vás čeká, vstupujete-li na pole nové pracovní pozice?

By: Hamza Butt

IT gramotnost je nutností

V první řadě se budete muset zaškolit do všech interních systémů, se kterými daná společnost pracuje. Nebo alespoň těch, s nimiž budete pracovat. Většinou je důležité umět se orientovat v balíčku Office, abyste mohli komunikovat, potřebná je znalost Outlooku, Wordu, často i Excellu. Budete-li pracovat se skladovou zásobou a zásobou na prodejně, objednaným zbožím… v malíčku budete časem mít i SAP nebo další skladový systém. Jestliže jej neznáte, nezoufejte, není složitý, jen je potřeba vědět a kdy kde kliknout kde co najdete.

Nové prostředí, noví kolegové

Seznamovat se budete také jak s novým prostředím ve společnosti. Buďte zprvu zdrženlivější, nechovejte se tak, jak jste byli zvyklí v posledním zaměstnání. Pro jistotu si nabalte svůj čas, hrníček, kávu, drobnosti na mlsání… Možná jste toto v bývalém zaměstnání měli jako samozřejmost, možná to tak je i v nové práci, ale ne příliš dobře působí, když se budete v práci chovat jako doma. Vždy se zeptejte, jak se zde co dělá, co vše je erární, co máte mít své, je-li rozdělená lednice, nebo si máte své věci popisovat… Kouříte-li, první dny byste se měli omezovat, až zjistíte, co je zde v kouření „normou“ a budete vědět, kde a kdy je přípustné kouřit, můžete se chovat stejně.

Na kolegy se snažte být milí, právě oni vám mohou s aklimatizací nejen do prostředí, ale i do samotné práce velmi pomoct. Budou-li vám vysvětlovat, jak co v systému najít, jak vyfakturovat zboží, nebo přibalit přílohu k poště atd., dělejte si poznámky. Podle nich se ke stejnému výsledu dostanete i bez jejich pomoci, na vše nové je potřeba si zvyknout, naučit se, získat praxi.

Dopravní spojení

Možná také budete muset zjistit, o kolik dříve nebo později budete vstávat, abyste byli v práci včas. Je dobré v začátcích nemeškat, samozřejmě, může se stát, že uvíznete v zácpě, nebo vám ujede tramvaj, ale v začátcích, prvních týdnech, se to snažte eliminovat. V prvních týdnech dodržujte pracovní dobu i bez nutnosti návštěv lékařů a podobně, ve zkušební době se to nemusí vyplatit, proto se k lékaři objednávejte jen, pokud je to opravdu nutné.

Nová práce je náročná změna pro psychiku každého z nás. Snažte se brát nový začátek pozitivně, že se zase něco nového naučíte a získáte nové známé, z nichž se někdo třeba stane vašim dobrým přítelem, či dokonce partnerem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist